آریا ها

جمعه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۰۰ ب.ظ

۰

داریوش بزرگ

جمعه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۷، ۰۹:۰۰ ب.ظ

داریوش بزرگ که سومین پادشاه هخامنشی است از نظر اخلاقی دولت داری نظامی گری شجاعت دین داری و بسیاری از افضائل دیگر الگویی خوب است.

داریوش شاه هخامنشی با اینکه قدرت مند ترین شخص دوران خود بر روی زمین بود با افتخار میگوید به زن کسی دست اندازی نکرده است.پاکدامنیه او بخاطر ضعفش نیود ,او ابر قدرت زمان خود بود بلکه بخاطر دین داری و مردانگی او بود. 

داریوش در جنگها خود شرکت میکرد او نتها در جنگ شرکت میکرد بلکه فرزندان او هم در جنگ شرکیت میکردند,از 11 پسر او 5 پسرش در جنگ کشته شدند.داریوش با افتخار میگوید با هردو دستش میتواند کمان گیری کند و نیزه افکند.

داریوش که بود:

او از نوادگان هخامنش پادشاه پارسی بود.

داریوش نسب خود را این چنین مینویسد:منم داریوش شاه.یک هخامنشی.شاه شاهان.من اکنون شاهم در پارس.داریوش شاه میگوید,پدرم شاه ویشتاسپ است. پدر ویشتاسپ ارشام است,پدر ارشام اریارمنه بود,پدر اریارمنه چیش پیش بود,پدر چیش پیش هخامنش بود.داریوش شاه میگوید ,از این روی ما خود را هخامنشی مینامیم. ما از دیر باز نژاده بوده ایم. از دیرباز خاندان ما شاهی بود.داریوش شاه گوید,هشت تن از خاندان ما پیش از این شاه بودند.من نهمین شاهم. ما از دوتیره شاه بودیم.

داریوش نخستین مورخ ایران.

داریوش بزرگ حوادث سال خست پادشاهی خود را در سنگ نبشته بیستون نقل کرده است.استاد پرزویز رجبی به درستی اورا نخستین مورخ ایران نامیده ایت

مذهب داریوش.

داریوش زرتشتی بارها با عشق از خدا نام میبرد ,در سرتاسر نوشته های داریوش نام خداون بکار برده شده است که نشان از خداپرستی اوست اما او هرگز دین خود را به کسی تحمیل نکرده است اما خدانشنای را مایه نگ میدانسته است او در سنگ نبشته خود در جائی قومی از سکائی ها را خدانشناس میگوید .

داریوش مدافع ایران 

داریوش خودرا با افتخار آریایی مینامید و به دولت آریایی اهمیت میداد,داریوش مردمان اریایی یونان و سکائی را دوست داشت برای نمونه سکائی های غیر زرتشتی که داریوش انهارا خدانشناس مینامد مسلح وارد پارسه یا تخته جمشید میشدند لازم به گفتن است که سکایی ها در کنار مادیها و پارسها تنها افراد مسلح در نقوش تخته جمشید دیده میشوند که نشان گر  این است که دولت هخامنی دولت تمام آریایی ها بوده ست

داریوش در نخستین سال فرمانروائی خود برای بقائ ایران مجبور شد وارد 19 جنگ کوچک و بزرگ شود,او با تدبیر شجاعت شورش ها را سرکوب کرد. 


داریوش مبتکر تقویم کنونی ایران است.

داریوش شاه فروانروائی بزرگ از شمال هند تا لیبی و جنوب روسیه را با قدرت نگهداری کرد.

داریوش به

درود خدا بر داریوش

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی